Petr Nečas měl předstoupit před média mnohem dříve, pomohlo by mu to

Možná celá Česká republika dnes žije skandálem, který nemá od roku 1989 obdoby. Policie vtrhla do několika vládních institucí, včetně sídla Úřadu vlády a zatýkala i pracovníky blízké premiérovi ČR. Ačkoli je celá situace značně nejasná, stále se vyvíjí a relevantních informací je opravdu málo, již nyní je možné identifikovat několik zásadních komunikačních chyb. Tou nejviditelnější byla pozdní a nedostatečná reakce Petra Nečase.

Kde je premiér?

Policie spustila celou akci v noci ze středy na čtvrtek, brzy ráno o ní začaly masově informovat  zpravodajské servery. Od této chvíle se začali nejen redaktoři, ale i veřejnost (nutno uznat, že dost vtipně) ptát, kde je premiér České republiky, kterého se akce dotýkala více, než kdykoliv předtím. Po nejasných tvrzeních, že Nečas sedí ve své kanceláři, přešli zaměstnanci Úřadu vlády k tvrzení, že možná také odešel zadním vchodem. Několik hodin nevydal premiér ani jeho tým jedinou smysluplnou a relevantní informaci, což je jednoduše nepochopitelné.

Celý komunikační přešlap vyvrcholil, když se Petr Nečas rozhodl vystoupit před médii až v pět hodin odpoledne. S poněkud nevyrovnaným a silně nervozním výrazem oznámil, že nemá dostatečné relevantní informace a stále věří své – v té době již zadržené – spolupracovnici, která byla jeho pravou rukou. “Velkoryse” bylo novinářům dovoleno, aby položili dvě otázky. Výsledkem bylo, že Nečas odmítl rezignovat, což zřejmě každý pozorovatel předpokládal.

Stačilo být rychlejší a rozhodnější, přineslo by to potřebné plusové body

Premiér měl jednoznačně vystoupit už v prvních hodinách vypuknutí kauzy. Odklad nelze ospravedlnit ani tím, že se několik hodin snažil získat fakty, neboť je nakonec stejně k dispozici neměl (jako nikdo kromě zasahující policie). Stačilo tak klidně a sebevědomě oznámit veřejnosti, že probíhá vyšetřování i v jeho úřadě, uklidnit média, přislíbit pravidelné informace od jeho týmu a přidat konstatování, že s policií bude maximálně spolupracovat tak, aby byl jakýkoli případný trestný čin spravedlivě potrestán. Takový krok by Nečasovi  a vládě jednoznačně prospěl, výsledky by byly například tyto:

1) Vypadal by mnohem více státnicky – což by byl přesný opak toho, jak působí nyní. Krok, pro který se rozhodl, vedl veřejnost k názoru, že kryje záda svá i svého okolí.

2) Kontrola agendy – alespoň dočasná. Celou Českou republiku by oběhla zpráva od samotného premiéra, která by jistě významně zastínila všemožné spekulace nejen o místě jeho pobytu (hovořilo se mimo jiné, že je v hospitalizován v nemocnici).

3) Slabší pozice pro opozici – ta totiž logicky využila mediální nepřítomnosti premiéra a jeho lidí k tomu, aby okamžitě přišla s velmi silnými výroky. Těm se sice snažila velmi sympaticky čelit předsedkyně Poslanecké sněmovny, bohužel její názor rezonoval mnohem méně, než by tomu bylo v případě jasného a silného prohlášení premiéra ČR.

Foto: Wikimedia.com
Share Button